Szkolenia dla pracownikow eksportu

Wędlinami nazywa się rozmaite wyroby mięsne powstałe z surowca rozdrobnionego, z serii wędzonki to mięsne przetwory wykonane z pojedynczego kawałka peklowanego mięsa. Peklowanie to oraz proces technologiczny, który polega na działaniu solanki lub mieszanki peklującej na mięso. Efektem omawianego procesu jest utrwalenie barwy i wytworzenie charakterystycznego mięsnego smaku i zapachu. Hurtownie wędlin dzięki peklowaniu dokonują przedłużenia trwałości naszych wyrobów poprzez zahamowanie wzrostu bakterii chorobotwórczych i gnilnych. Dzięki temu klienci mogą dłużej zajmować się smakiem ulubionych przetworów mięsnych bez obawy, że mimo umieszczania w lodówce przedwcześnie się zepsują.

Jednym spośród najprostszych przetworów mięsnych sprzedawanych przez hurtownie wędlin jest stara szynka, najczęściej pochodzenia wieprzowego. Szynka pozyskiwana jest z tylnej tuszy świni lub dzika, stanowi wyrób garmażeryjny oferowany jako materiał schłodzony bądź mrożony z kością lub bez. Prawidłowa barwa mięśni w szynce powinna zawierać się w dziale między jasnoróżowej po czerwoną, zaś tłuszcz zapewne istnieć pomalowany na biało, z poziomem śmietankowym lub różowawym. Innym w organizacji najbardziej popularnym wśród polskich konsumentów rodzajem wędliny jest rozpowszechniona na pełnym świecie kiełbasa. Otóż klasyczna kiełbasa to nic nowego niż solone, zmielone mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw oraz wtłoczone do osłonki celulozowej lub jelita.

Specyficzne warunki klimatyczne w swym kraju doprowadziły do ostatniego, iż w Polsce kiełbasę utrwalano poprzez wędzenie zamiast przez naturalny proces suszenia, gdy w końcach śródziemnomorskich o mniejszej wilgotności powietrza. Niekiedy hurtownie wędlin mianem kiełbasy określały wyrób wędliniarsko-garmażeryjny powodujący nie tylko mięso wieprzowe, ale też znaczne domieszki mięsa innych zwierząt rzeźnych (np. wołowiny, koniny, jagnięciny, drobiu, królika, nutrii bądź osła). Powodem takich praktyk były względy ekonomiczne, albowiem wieprzowina uchodziła za kosztowny surowiec, a jej brak uzupełniano różnymi typami mięs. W ten ćwicz utrwalił żywy do tej chwili stereotyp głoszący, iż salami tworzone jest z oślego mięsa, frankfurterki otrzymuje się z nutrii, kabanos z koniny, zaś parówki zawierają mięso drobiowe.