Praca glosem lektor

Praca tłumacza jest szalenie złożona i ciężka. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie przygodę z tego, na czym ona ufa oraz który stanowi jej główny cel. Tłumacz, wbrew pozorom, wynosi nie tylko przetłumaczyć. Jego istotnym ćwiczeniem jest skomunikować ze sobą osoby, które podają się odmiennymi językami. Czy mówi je za pośrednictwem pism i tekstu pisanego, czy działa w naturalnej komunikacji, obecne są już zupełnie inne rzeczy. Ważne jednak, żeby zdawać sobie rzecz spośród obecnego, że on po prostu komunikuje a wówczas jest istotny koniec jego działalności.

W jaki sposób może wtedy skomunikować tych wszystkich między sobą? Po pierwsze, z pewnością będzie toż tłumaczenie na bieżąco, na żywo. Po drugie, będą zatem szkolenia pisemne, które wykonywane są bez obecności porozumiewających się osób lub podmiotów.

Idąc dalej, warto rozróżnić te między sobą rodzaje tłumaczeń osobistych, bezpośrednich. Odnajdą się tu tłumaczenia symultaniczne i konsekutywne.

Tłumaczeniami symultanicznymi nazwiemy takie, które prowadzą równolegle do tłumaczonego tekstu. W obecnym tymże okresie jest wypowiedź jednej świadomości natomiast w tym tamte czasie jest wypowiedź tłumacza. Przesunięcie w ciągu jest jedynie małe i dotyczy tylko tego segmentu czasu, który pomocny jest tłumaczowi na załapanie treści wypowiedzi.

Drugą częścią tłumaczeń są tłumaczenia konsekutywne. A tak, tłumaczeniami konsekutywnymi nazwiemy takie, które przeprowadzają się niejako "po kawałku". Mówca wygłasza fragment swojej wypowiedzi, po czym sprawia przerwę by tłumacz mógł ten składnik przetłumaczyć. Tłumacz, w czasie wypowiedzi potrafi sobie robić notatki, może zapamiętywać, może na mnóstwo różnych rodzajów kodować to, co stanowi istotne z uwag. Najważniejsze istnieje jednak to, aby te szkolenia były utrzymywane starannie, dobrze i nadawały przede wszystkim rzeczy, sens, znaczenie, natomiast nie odwzorowały słowa dokładnie.