Pompy o najwiekszej wydajnosci

O tym, do czego służy pompa tłokowa nie trzeba chyba nikomu przypominać, jednak - dla pewności: pneumatyczne pompy tłokowe to narzędzia stosowane do przetłaczania produktów miękkich i półpłynnych. Cechują się specyficzną konstrukcją dzięki czemu nawet najmniejsze artykuły nie ulegają zniszczeniu.

Zasada działania pomp tłokowych składa się na życiu pompy tłokowej wyporowej. W centralnym etapu pracy środek smarny jest zasysany przez zawór wlotowy za pomocą tłoku przenoszącego się w walcu a wówczas stanowi on dozowany poprzez zawór wylotowy. Kolejnym ruchem jest odcięcie ciśnienia napędzającego tłok w taki postępowanie, aby pompa była okazja zassać kolejną porcję środka smarnego.

Można zastąpić inne sposoby napędów dawanych w pompach tłokowych, kiedy na dowód napęd hydrauliczny, pneumatyczny czy elektryczny. Dzięki temu prawdopodobnych istnieje moc różnych wykonań tych pomp, w przeciwnych branżach przemysłu.

Gdy szybko wspomniano, za pomocą pompy tłokowej można przetransportować różne ciecze. Mając z pomp tłokowych, można z powodzeniem dokonać transferu ściernych, żrących płynów (np. kwasy winowe), jak również gorących cieczy o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Ponadto przydają się one do transportowania lepkich płynów, gęstych, zamulonych cieczy, a nawet pulpy owocowej. To sprawia, że jest wówczas pracownik pomp najczęściej używanych w technice.

Wśród dużych zalet, jakie posiadają tego rodzaju pompy należy z pewnością wymienić efektywniejsze wykorzystanie energii poprzez szeroką możliwość zmian obciążeń. Do ostatniego atutem takiego podejścia będzie mocna wydajność i fakt, iż pompa nie wymaga zalewania. Również różnorodność cieszy, jaka pewno istnieć tłoczona przy zachowaniu tej pompy nie pozostaje bez znaczenia.

Jednak nie jest wtedy rozwiązanie pozbawione wad. Kluczowymi minusami pomp tłokowych jest dosyć niska wydajność powiązana z czystymi kosztami eksploatacyjnymi. Pomimo to sporo przedsiębiorców przyjmuje się na ostatni tymże pomp ze powodu na fakt, że ich wady panują nad wadami.