Pompy do hydroforu

O tym, do czego służy pompa tłokowa nie trzeba chyba nikomu przypominać, jednak - dla pewności: pneumatyczne pompy tłokowe to urządzenia używane do przetłaczania produktów prostych i półpłynnych. Wyróżniają się specyficzną konstrukcją dzięki czemu nawet najdelikatniejsze materiały nie ulegają zniszczeniu.

Zasada działania pomp tłokowych opiera się na tworzeniu pompy tłokowej wyporowej. W początkowym etapie pracy środek smarny jest zasysany przez zawór wlotowy za pomocą tłoku obracającego się w walcu a wówczas stanowi on dozowany poprzez zawór wylotowy. Kolejnym etapem jest odcięcie ciśnienia napędzającego tłok w taki sposób, aby pompa miała szansa zassać kolejną porcję środka smarnego.

Można zastąpić inne sposoby napędów podawanych w pompach tłokowych, jak na przykład napęd hydrauliczny, pneumatyczny czy elektryczny. Dzięki temu prawdopodobnych jest wiele innych wykorzystań tych pomp, w nowych branżach przemysłu.

Jak szybko wspomniano, za pomocą pompy tłokowej można przetransportować różne ciecze. Korzystając z pomp tłokowych, można z powodzeniem dokonać transferu ściernych, żrących płynów (np. kwasy winowe), jak i gorących cieczy o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Ponadto nadają się one do transportowania lepkich płynów, gęstych, zamulonych cieczy, i nawet pulpy owocowej. To robi, iż istnieje ostatnie gatunek pomp najczęściej stosowanych w technologii.

Wśród licznych zalet, jakie posiadają tego rodzaju pompy należy z pewnością wymienić efektywniejsze wykorzystanie energii przez dużą szansa zmian obciążeń. Do tego atutem takiego podejścia będzie trwała wydajność i fakt, iż pompa nie wymaga zalewania. Również różnorodność cieszy, która pewnie istnieć tłoczona przy zachowaniu tej pompy nie jest bez znaczenia.

Jednakże nie jest owo rozwiązanie pozbawione wad. Kluczowymi minusami pomp tłokowych jest względnie niewielka wydajność połączona z ogromnymi kosztami eksploatacyjnymi. Wbrew toż sporo przedsiębiorców kwalifikuje się na ten tymże pomp ze względu na fakt, iż ich wady panują nad wadami.