Oswietlenie ewakuacyjne ex

Systemy oświetlenia awaryjnego są bardzo dużą siłę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w sukcesu nagłego braku oświetlenia mogą oni stać trwale okaleczeni, a nawet że stać zagrożone ich przeznaczenie. W momencie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zachowają się dopiero po kilku sekundach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w obecnych instytucjach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal absolutnie nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na różne rodzaje, ale zadaniem każdego z nich stanowi utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez określony moment po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, zaś w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie wyłącznie w sektorze ale więcej w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w toku normalnej pracy instalacji. W punkcie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do punktu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw jest nie pewne wady, którymi jest stosowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny system teoretyczny do użytkowania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i kształty sterujące. Można również użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało tworzyć wiele godzin, ale działalność będzie ważna także dać do pozostałych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.