Komunikacja emocjonalna

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w dziedzinach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, natomiast nie po paru miesiącach, gdy więc pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Jazdę na następny koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się większe i popularniejsze, i co wewnątrz tym chodzi - i bardzo częstsze. Obecnie bez kłopotu można dostać się na różny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa tradycja również różne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo silna wylądować w Azji, w Afryce czyli na tropikalnej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Grupy Europejskiej a każdy jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która chce kupić nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo efektywne są w ostatnim wypadku tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To istotne w właściwych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.