Gaszenie pozaru biblioteki

Podczas prób gaszenia pożarów wielu ludzi odruchowo sięga po wodę. Jest wtedy najpopularniejszy również niezwykle widoczny środek gaśniczy. Jednak strażacy, specjaliści od gaszenia pożarów, nie ciągle się na nią planują. Wybór środka gaśniczego zależy od palącego się materiału.

Piany gaśnicze Piany gaśnicze doskonale kontrolują się między innymi podczas pożarów cieczy palnych takich jak benzyna czy alkohole. Pianą nie można gasić palących się metali alkalicznych czy instalacji elektrycznych oraz wszystkiego co reaguje z wodą. Z zmianie proszki gaśnicze są najwszechstronniejsze zastosowanie. W współzależności z posiadanego składu potrafią stanowić zatrudniane do gaszenia niemal całych palących się materiałów. Gazy gaśnicze, z których najtańszy jest dwutlenek węgla, dobre są w gaszeniu pożarów węgla kamiennego, koksu i siarki a takich metali jak potas, sód, wapń, żelazo i cynk. Natomiast woda doskonale wykonywa swoje zajęcie w zetknięciu z palącymi się ciałami stałymi pochodzenia organicznego, gdy na dowód drewno, papier, węgiel, słoma.

Steam fire extinguishing czyli para jako sposób gaśniczy Podobne pracowanie jak woda jest para jako materiał gaśniczy (steam fire extinguishing). Może żyć wprowadzana w przypadkach płonięcia tych tychże materiałów. Zasadnicza różnica między parą i wodą polega na tym, że wodę można przesadzać w dowolnym miejscu, a parę zdecydowanie w osobnych miejscach o kubaturze nie silniejszej niż 500 metrów kwadratowych. W ogromniejszych pomieszczeniach działanie pary objawia się nieefektywne. Do skutecznego gaszenia pożarów wskazana stanowi nie tylko znajomość środków gaśniczych właściwych do drugich substancji, lecz też prawdy ich użytkowania i zapewniania w obszar pożaru.