Choinka swiatlowodowa 80cm

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha to wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka także innego sposobu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i dlaczego jest właściwie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje znacznie teorii, które mówią o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Lecz w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zwracając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się mężczyzny z Bogiem. Sposób ten już rozpowszechnił się na wszystek świat. Można wtedy powiedzieć, że już nie chociaż w Polsce, ale i a różnych krajach Europy także w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

elzab jota e

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na odległości ostatnich 30 lat można zobaczyć dużą kolej w popularności choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane wiązane ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie niestety było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie uznawały być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest duża do opisania, jednak w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jako typy, doświadczała kolei w dziedzinie trendów dotyczących jej przystrajania. Przecież nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania pierwszej w relacji choinki przez Luthera, zwyczaj tenże niezwykle głęboko zakorzenił się w kulturze świątecznej a wynośmy możliwość, że nieprędko przeminie.